Program

Čtvrtek 20.4.

17:00 Katolický dům v Kopřivnici

vstup volný

Kulatý stůl na téma: Trpělivost je společníkem moudrosti a kabátem pokoje.

Pozváni jsou:

  • Katarína Dubělčíková –⁠ psychoterapeutka
  • Jan Rajlich OP –⁠ dominikán, zakladatel Hnutí Světlo-Život
  • Jindřich Vobořil –⁠ ředitel společnosti Podané ruce
  • Petr Blažek –⁠ historik

moderovat bude Jan Hanák –⁠ šéfredaktor rádia Proglas

19:30  Kostel sv. Bartoloměje v Kopřivnici

Mše sv. za živé a zemřelé divadelníky, donátory,příznivce, město Kopřivnici a mír na Ukrajině

Pátek 21.4.

Pavel Šmíd Teátr /pro děti/ 13:30

Katolický dům v Kopřivnici 50,-
Předprodej: https://ticketware.eu/p/giFL

Větrná pohádka

Podivín Větrovec cestuje po světě. Kam ho vítr zavane, tam o něm vypráví. Třeba právě tuhle pohádku o dětech od větrného mlýna. Když jednou vítr ustane a bezvětří trvá dlouho, vydají se do světa, aby našli krále větru. Průvodcem jim je kohout z korouhvičky a ten jim dá tuto hádanku: „Kdo je králem větru a kde přebývá? Kde se nejvzácnější, a nejmocnější vítr ukrývá?“ Jaká dobrodružství na cestě potkají? Najdou krále větru? Humorné představení s písničkami se bude líbit dětem i rodičům.

Teátr Pavla Šmída: Větrná pohádka

Teatr Druga Strefa, PL, 16:30

Katolický dům v Kopřivnici 250,-
Předprodej: https://ticketware.eu/p/giFz

Škytavka/Czkawka

Uprostřed samoty, strachu, pověrčivosti a alkoholu může vzniknout mnoho příběhů. Mohou se vyskytnout i jevy, které neumíme vysvětlit a jsou tak podivné, že jediným řešením je kouzlo nebo kletba. Na první pohled to vypadá docela nevinně. Dva osamělí muži se sejdou, aby si u lahve popovídali o životě. Pak se ale objeví ONA. Obvykle je tichá a klidná. Ale trocha alkoholu na ni působí jako rozbuška. Zatímco u piva nebo červeného vína zůstává kultivovaná a v pohodě, po vodce se stává vulgární, agresivní a pohrdá muži.

foto Sylwester Biraga; Osamělý muž přišel k osamělému muži. Jejich debatu přeruší žena a její neobvyklé reakce.

HaDivadlo 18:45

Kulturní dům Kopřivnice 300,-
Předprodej: https://ticketware.eu/p/giFO

Naši

Autoři: Ivan Buraj, Pavel Sterec a Bohdan Karásek

Režie: Ivan Buraj

Účinkují: Táňa Malíková, Simona Peková, Kamila Valůšková, Jiří Miroslav Valůšek

Rodina. Neděle. Diskuse po obědě. Tři generace. Matka (otec chybí) – bývalá disidentka, od mládí ochránkyně přírody, dcera s manželem – pracující v rodinné firmě na instalaci solárních panelů a mladší dcera – účastnice klimatických protestů (byla párkrát u psychologa).

Linie boje vedená uvnitř environmentálního diskurzu. Rozhovory v rodinách jako dnešní bojové pole klimatické krize.  Vnější svět v našich intimních prostředích. (Dá se vnitřní a vnější oddělovat?) Jak být účinným subjektem změny? Co je hysterická reakce a kdo hranice „zdravé“ reakce určuje? Dá se vůbec uskutečnit změna ve společnosti „kultivovaně“? Není každý protest v perspektivě každodennosti nemocí? Hysterie versus pasivita.

Probouzení společného vědomí. Uvidět budoucnost. Nechat organicky prorůst zeleň napříč chronicky se vracejícími pozičními spory.

foto Káťa Opuntia; „Posloucháš se, jak mluvíš?“ Studie rozhovoru o klimatické krizi.
KONCERT: Pokustone, Katolický dům Kopřivnice

Dvojice hudebníků z malebných Hukvald. V jejich hudbě se snoubí nejrůznější hudební i mimohudební vlivy. Možná blues, možná šanson, možná klasické písničkářství, to vše můžete číst v textech i hudbě, které spolu vždy úzce souvisí. Něžně důrazný klavír doprovází místy plačtivá až melancholická trubka, jenž však umí překvapit i ostrým, vzduch prořezávajícím zvukem. Dalšími nosnými pilíři jsou kytara a zpěvy obou členů. 

Divadlo Kontra, SK, 21:15

Katolický dům v Kopřivnici 300,-
Předprodej: https://ticketware.eu/p/giFC

Lebka z Connemary

Režie: Klaudyna Rozhin

Překlad: Lucia Olosová

Účinkují: Peter Čižmár, Dávid Szöke, Mário Zeumer, Gabriela Dolná / Katarína Turčanová

Na celém světě mimořádně oblíbený Martin McDonagh. Hvězda a enfant terrible divadla i
filmu, zbožňovaný diváky i herci. Jeho hry se vyznačují scénami násilí, vulgarismy a černým humorem, který má místy nádech grotesky. Lebku z Connemary uvedlo Divadlo Kontra ve slovenské premiéře.

Mick Dowd má problém – někdo utekl s jeho ženou. Na tom by nebylo nic až tak divného, kdyby nebyla už 7 let po smrti. Morbidní příběh se odehrává v Leenane, idylické vesničce v západním Irsku. Kriminální zápletka a nejčernější humor, jaký si jen dovedete představit.
V úloze Mary Johny Rafferty hostuje herečka Nitranskeho divadla Gabriela Dolná. Profesionální divadlo Kontra se stálou scénou ve Spišské Nové Vsi je ojedinělé v mnoha ohledech, ale především svým zaměřením na premiéry dosud neuváděných inscenací domácích i zahraničních autorů.

Divadlo Kontra: Lebka z Connemary

Sobota 22.4.

Pavel Šmíd Teátr 10:00

Muzeum nákladních automobilů Tatra 50,-
Předprodej: https://ticketware.eu/p/giFt

Pohádka z budíku

Podivný učitel Zeitmann cestuje po světě a vyučuje nový předmět – časopis. Také Vám někdy čas letí? Nebo se vleče? Je lepší v životě pospíchat nebo se loudat? Učitel Zeitman vyučuje, jak zacházet s časem, aby nás dobře vedl na cestě životem. Vypráví pohádku o dvou bratrech, kteří se vydají hledat čas, aby se ho zeptali, jak to s ním vlastně je.

Komunikativní představení s písničkami a milým humorem.
Fčil a Tu 14:30

Kulturní dům Kopřivnice 100,-
Předprodej: https://ticketware.eu/p/giFU

Muzikál o Koblížkovi

Známá pohádka uvedená na (ne)pravou míru. Nevhodné pro děti.

Pierrot 16:30

Katolický dům Kopřivnice 250,- 
Předprodej: https://ticketware.eu/p/giFI

Tereza

scénář: Ivan Vacke
režie: David Vacke
hraje: Barbora Moučková
písně: Radůza

Někdo má dar, dělat si i z nelehkých životních situací legraci a někdo se zase hroutí z maličkostí. Pošťačka Tereza patří rozhodně mezi reprezentanty první varianty. Je ale její nadhled opravdu bez hranic? Komedie pro jednu herečku s názvem TEREZA je velkou příležitostí k prokázání hereckých kvalit. Mladá herečka Barbora Moučková předvádí, pod vedením zkušeného režiséra Davida Vackeho, v hodinové ONE WOMAN SHOW nevšední umělecký výkon. Text nabízí sérii mnoha hereckých poloh s širokým emotivním záběrem. Na pozadí zdánlivě jednoduchého příběhu se odehrává vnitřní proces, který z jeviště útočí na diváky. Ti jsou „odsouzeni“ ke smíchu skrz slzy. Silný zážitek podporují texty a melodie písničkářky Radůzy v interpretaci Barbory Moučkové.

foto: Pavel Paška; Tereza

Leszek Mądzik, PL 18:45

Kulturní dům Kopřivnice 300,-
Předprodej: https://ticketware.eu/p/giFR

Dialog

Představení jako výsledek celodenního workshopu s místními herci.

Scénograf, režisér, malíř a fotograf Leszek Mądzik má významné postavení v oboru všestranné výtvarné tvorby a autorského divadla. Je profesorem na varšavské Akademii Sztuk Pięknych. Od svých začátků spolupracuje s Katolickou univerzitou v Lublinu, kde je ředitelem a režisérem souboru Scena Plastyczna KUL.

Se svými autorskými projekty se zúčastnil řady divadelních festivalů a výstav. Je laureátem prestižních mezinárodních cen. Jakožto scénograf spolupracuje s předními polskými scénami, ale i s divadly v Portugalsku, Francii a Německu. Vyučuje na uměleckých a divadelních vysokých školách v zahraničí, např. v Helsinkách, Berlíně, Amsterdamu, Washingtonu, San Francisku, Hamburku, Lyonu i v Praze.

Pro jeho tvorbu je podstatný aspekt duchovnosti a zbožnosti. Zpracovává v ní téma času a konečnosti, téma smrti a umírání. Stejně jako otázku naší křehkosti, nedostatečnosti, našeho selhávání v čase, nezbytnost eroze. Na otázku novinářů, jak se dívá na dnešní dobu a divadlo, říká: „Vidím totální ztrátu duchovnosti. Byli jsme vyloučeni z procesu myšlení, protože dostáváme hotové produkty, které nás válcují. A to jak v materiální podobě různého spotřebního zboží nebo v podobě zjednodušujících, radikálních názorů na dění kolem nás, tak i v komerční kultuře, jež dnes všemu vévodí.“

foto: Monika Tarajko; Leszek Mądzik na Kopřivě připraví představení se sedmi místními herci

Pavol Seriš 20:45

Katolický dům Kopřivnice 300,-
Předprodej: https://ticketware.eu/p/giFL

DADA Revue

Režie: Dalibor Buš
Dramaturgie: Matěj Randár
Supervize: Bolek Polívka
Scénografie: Bernadett Királyová

Bláznivá komediální koláž autora a performera Pala Seriša. Dynamická a bezprostřední one- man show, která kombinuje divadlo, stand-up, pantomimu i tanec. Premiéru měla letos v lednu v Divadle Bolka Polívky.

Pavol Seriš je absolventem Ateliéru fyzického divadla na JAMU v Brně. Věnuje se převážně autorskému divadlu jednoho herce. Nejčastěji se inspiruje situacemi z každodenního života, které v divokém tempu mění na koktejl skečů a improvizace. DADA Revue je oslavou radosti ze života a ze setkání performera s jeho diváky.

Za své autorské inscenace získal mnoho ocenění, například Cenu za nejlepší herecký výkon na festivalu FITUA 2015 v marockém Agadiru, Hlavní Cenu na European Young Theatre 2015 v italském Spolete nebo Hlavní Cenu publika na festivalu Monomaffia 2016 v estonském Pärnu.

foto: David Konečný; DADA Revue plná smíchu a inteligentní absurdity

Zakončení, vyhlášení a předání cen

ceny budou udíleny v těchto kategoriích:

  • cena za tvůrčí přínos
  • cena za nejlepší herecký výkon
  • cena diváků
  • cena pořadatelů

Komentáře jsou uzavřeny.