Kopřiva 2023
Už je to. Černé na bílém nebo bílé na černém? Hlavně aby to bylo. A Kopřiva bude! 🎭 Brzy představíme letošní program, plakát, barvy a vstupenky. Rozhodně to nebude černobílé…
Už se nám to začíná vybarvovat 20. – 22. dubna se těšíme na společná divadelní setkaní
Motto Kopřivy 2020/21:
„Jen pravda je zajímavá“
Na loňskou Kopřivu se podařilo přivést špičkové zástupce polské i ukrajinské scény. Letos se po dlouhé době můžeme těšit na ikonu polského alternativního divadla Wierszalin ze Supraslu. Kopřivnickému publiku předvede svou verzi dramatu Adama Mickeiwicze Dziady-Noc druga v úpravě režiséra a scenáristy Piotra Tomaszuka.
Letošní festival má motto „Jen pravda je zajímavá“. Vymezuje se tak ústřední téma, které bude nepochybně rezonovat i v Antigoně spisovatelky, kritičky a herečky Litevského národního divadla Birute Mar.
Velmi silnou výpovědí o předlistopadové době bude polodokumentární hra Julek v provedení nové ostravské scény Studia G o významném představiteli moravského disentu, o člověku na vozíčku, zasaženém krutou nemocí, a o jeho cestě k pravdě.
I letošní dramaturgie pamatuje na dětské diváky. Jihočeské divadlo Studna uvede v pátek Čertovskou pohádku a v sobotu Treperendu.
Závěrečná představení slovenských divadel, spišského Kontra (slovenské Divadlo roku 2019) a rožňavských Actores (držitel Ceny literárního fondu) nabídnou na konci každého večera dobře namíchanou porci sebeironie, nadsázky, humoru i napětí.
Dovolte ještě malé zamyšlení nad letošním sloganem „Jen pravda je zajímavá“: Tak jako je třeba bránit vlastní identitu, tak je také třeba zabývat se pravdou. V dnešním zkratkovitém a zběsilém světě, dosti často nenacházíme čas, odvahu, a především ani vůli ji hledat. Dosti často zvolená cesta ke skutečné pravdě ani nedojde…
Už jen představa jednorozměrného života budí hrůzu. Absolutizovaní jednoho myšlení, at´je jakékoliv, plodí jednostrannost a teror, protože nedostatek nahrazuje násilím, někdy v skryté formě. Všechny totalitní systémy začínají právě zde-u pýchy omezeného rozumu. Svoboda ducha je jednou ze základních otázek dnešního světa. Spojení vědeckého myšlení a osvícené víry je branou naší budoucnosti. Lidé raněni slepotou nevyvedou lidský rod z krizí.
Stalo se tradicí pořádat před divadelní Kopřivou diskusní setkání Kulatý stůl. I letos se v Katolické besedě sejdou zajímavé osobnosti uměleckého, akademického a politického zaměření. Motto festivalu pro ně bude východiskem k úvahám, k nimž svými dotazy a postřehy mohou přispět i lidé v publiku. U kulatého stolu se 16. dubna v 18:00 hodin sejdou Jaroslav Šebek – historik, Pavel Švanda- spisovatel, Jan Railich OP ,Petra Mlejnková politoložka MUNI .
Především se však těším na Vaši návštěvu na představeních, i na přátelská setkání při dobré kávě a hudebních produkcích o přestávkách.
Jiří Cachnín, dramaturg, fundraiser
Jak vypadala Kopřiva 2019
KOPŘIVA byla založena v roce 1987 Klubem mladých při ZK ROH TATRA Kopřivnice.
Od roku 1995 jsou na Kopřivu zvána zahraniční divadla, zpočátku jen slovenská, později polská. Představili se zde však i umělci z Ruska a Japonska.
Dvoudenní přehlídka netradičních (alternativních, experimentálních) divadel je nesoutěžní, přesto se na ní od prvního ročníku udělují ceny. O dvou z nich, za tvůrčí přínos a za herecký výkon, rozhoduje porota složená z divadelních teoretiků a dramaturgů, o třetí hlasují diváci.
Od roku 1990 je hlavní programová nabídka Kopřivy rozšířena o doprovodné programy: koncerty a výstavy fotografií.
KOPŘIVA je jedním z nejstarších divadelních festivalů v ČR. Mapuje autorské divadlo a představuje nejrůznější směry netradičního divadla – činoherní, taneční, loutková a plenérová představení, divadlo neslyšících či představení jednoho herce. Za 28 let své existence si svou pestrou nabídkou vybudovala významnou pozici v divadelním světě a je zdrojem inspirace pro dramaturgy kulturních zařízení Moravskoslezského kraje.
I v roce 2018 bude pokračovat v inovativní dramaturgii započaté v roce 2010, uvede tedy hry pěti českých a tří slovenských divadel, která patří ke špičce české a slovenské alternativní scény, zahájí představením pro děti z místních mateřských škol a opět zavede diváky do kulis malebného sousedního města Štramberk.