Motto Kopřivy 2020/21: „Jen pravda je zajímavá“

Na loňskou Kopřivu se podařilo přivést špičkové zástupce polské i ukrajinské scény. Letos se po dlouhé době můžeme těšit na ikonu polského alternativního divadla Wierszalin ze Supraslu. Kopřivnickému publiku předvede svou verzi dramatu Adama Mickeiwicze Dziady-Noc druga v úpravě režiséra a scenáristy Piotra Tomaszuka.

Letošní festival má motto „Jen pravda je zajímavá“. Vymezuje se tak ústřední téma, které bude nepochybně rezonovat i v Antigoně spisovatelky, kritičky a herečky Litevského národního divadla Birute Mar.

Velmi silnou výpovědí o předlistopadové době bude polodokumentární hra Julek v provedení nové ostravské scény Studia G o významném představiteli moravského disentu, o člověku na vozíčku, zasaženém krutou nemocí, a o jeho cestě k pravdě. 

I letošní dramaturgie pamatuje na dětské diváky. Jihočeské divadlo Studna uvede v pátek Čertovskou pohádku a v sobotu Treperendu.

Závěrečná představení slovenských divadel, spišského Kontra (slovenské Divadlo roku 2019) a rožňavských Actores (držitel Ceny literárního fondu) nabídnou na konci každého večera dobře namíchanou porci sebeironie, nadsázky, humoru i napětí.

Dovolte ještě malé zamyšlení nad letošním sloganem „Jen pravda je zajímavá“: Tak jako je třeba bránit vlastní identitu, tak je také třeba zabývat se pravdou. V dnešním zkratkovitém a zběsilém světě, dosti často nenacházíme čas, odvahu, a především ani vůli ji hledat. Dosti často zvolená cesta ke skutečné pravdě ani nedojde…

Už jen představa jednorozměrného života budí hrůzu. Absolutizovaní jednoho myšlení, at´je jakékoliv, plodí jednostrannost a teror, protože nedostatek nahrazuje násilím, někdy v skryté formě.  Všechny totalitní systémy začínají právě zde-u pýchy omezeného rozumu. Svoboda ducha je jednou ze základních otázek dnešního světa. Spojení vědeckého myšlení a osvícené víry je branou naší budoucnosti.  Lidé raněni slepotou nevyvedou lidský rod z krizí.

Stalo se tradicí pořádat před divadelní Kopřivou diskusní setkání Kulatý stůl. I letos se v Katolické besedě sejdou zajímavé osobnosti uměleckého, akademického a politického zaměření. Motto festivalu pro ně bude východiskem k úvahám, k nimž svými dotazy a postřehy mohou přispět i lidé v publiku.  U kulatého stolu se 16. dubna v 18:00 hodin sejdou Jaroslav Šebek – historik, Pavel Švanda- spisovatel, Jan Railich OP ,Petra Mlejnková  politoložka MUNI .

Především se však těším na Vaši návštěvu na představeních, i na přátelská setkání při dobré kávě a hudebních produkcích o přestávkách.

Jiří Cachnín,  dramaturg, fundraiser

Záložka pro permanentní odkaz.

Komentáře jsou uzavřeny.