Divadelní Kopřiva chystá barevnou přehlídku 38. rokem

I letos na konci dubna se v Kopřivnici sejdou české, slovenské a polské soubory na přehlídce autorského divadla. Festival Kopřiva dospěl do 38. ročníku a ve dnech 25. – 27. 4. 2024 nabídne besedu u kulatého stolu a osm originálních představení. „Každý ročník  měl ve svém podtitulu určitou myšlenku,“ říká ředitel festivalu Jiří Cachnín, „protentokrát jsme se shodli na tom, jak vnímáme současnou atmosféru ve společnosti a potřebu opory, kterou si neseme každý sám v sobě. Vyjádřili jsme to mottem Hodnoty, které přetrvávají navzdory času.

Ještě předtím, než odstartuje divadelní část Kopřivy, se  25. dubna uskuteční Kulatý stůl v Katolickém domě. Od 17:00 hodin  budou k ústřednímu tématu besedovat psychoterapeutka Katarína Dubělčíková, dominikán Jan Rajlich a rodinná terapeutka Miluše Gicklhornová. Debatu, do níž se mohou zapojit i diváci, bude moderovat sociolog Jiří Siostrzonek.

A v pátek 26. dubna to začne! Odpoledne od 13:30 uvede divadlo Fortissimo z Trenčína  představení Kufrík.  Program určený pro mladší děti je prvním setkáním s pantomimou Vlada Kulíška. Vtáhne  je do dění na jevišti a ani rodičovský doprovod se rozhodně nebude nudit.  Nejen pro dětského diváka hraje Divadlo PIKI z Pezinoku.  V 16:30 začne jeho Plechová Mína. Pozve nás na cestu za ohroženým dítětem, kterému voják daruje nebezpečnou „hračku“.

Páteční večer už patří výhradně dospělým divákům.  Studio G Ostrava má ve svém repertoáru představení Molly Sweeney. V 18:00 rozehrají příběh nevidomé Molly a dvou – pro ni podstatných –  mužů. Skvělá příležitost pro Lenku Kucharskou Sedláčkovou, Dušana Urbana a Vladislava Georgieva. 

Vyvrcholením páteční nabídky je  Divadlo Kontra ze Spišské Nové Vsi. Do Kopřivnice  přijíždí  opakovaně.  Tentokrát se scénickou verzí osudu Wojteka Kurtyky, který má na svém kontě několik zdolaných vrcholů himálájských velikánů. Inscenace Čínský maharadža začíná ve 21:30. 

Sobotní program 27.dubna  startuje už dopoledne v 10:00. Divadlo Fortissimo nabízí dětem i jejich rodičům představení Kráľ Šašo inspirované středověkými hrami. Vlado Kulíšek, jeden z nejlepších mimů současnosti, vytvoří iluzi, která je svým sdělením a přesahem překvapivě aktuální.

V 16:45 si nenechte ujít nevšední setkání pod názvem Teatralność. Mateusz Nowak – jeden z nejzajímavějších představitelů divadla jednoho herce v Polsku a muž mnoha tváří. Přijíždí znovu na Kopřivu, aby svým divákům zprostředkoval jedinečný umělecký zážitek. Jeho produkci nejvýstižněji charakterizuje slogan: Divadlo jako život. Život jako divadlo.

A ještě jednou loutky! Ovšem ne pro děti. V 18:45 vystoupí Bábkové divadlo Bratislava s inscenací Príbehy stien, o stěnách, které nám brání ve výhledu, i o těch, které pomyslně stavíme mezi sebe. Některé nás chrání, jiné omezují.

Tak trochu z jiného soudku se zdá být představení Divadla Šumperk s názvem Tři testry, které začíná ve  20:45. Uzavře sobotní program a vlastně celý festival. Ale nenechte se mýlit nadsázkou v názvu! Bude to o samotě, strachu i o malých a při tom velkých věcech, které mohou nečekaně ovlivňovat náš život. Hraje Ladislava Jančíková, ze záznamu na první dobrou poznáme hlas Báry Hrzánové.

Všechna festivalová představení se odehrají v Katolickém domě. Jedině Príbehy stien budou mít pro sebe potřebný prostor v Kulturním domě Kopřivnice.

Divadlo v podobě, jakou nabízí Kopřiva, má své věrné diváky a srdcaře. Zároveň oslovuje už několikátou mladou generaci. Má taky soubory a tvůrce, kteří přijíždějí opakovaně. Někteří už ale  nepřijedou nikdy. Těm bude věnovaná  mše, která v kostele sv. Bartoloměje začíná ve čtvrtek v 19:30 hodin. 

                                                                                                                                -JP-

Záložka pro permanentní odkaz.

Komentáře jsou uzavřeny.