Tisková zpráva Kopřivafest 2022

Letošní 36. ročník přehlídky netradičního divadla se odehraje v Katolickém domě v Kopřivnici a v Kulturním domě v Lichnově. Nabízí řadu představení, která v takové sestavě jinde neuvidíte. Kromě českých umělců na ní vystoupí i špičkoví aktéři autorského divadla z Polska, Slovenska a Litvy. Ve dnech 29. dubna a 5. – 7. května 2022 si nic z toho nenechejte ujít.

Jako tradičně i letos se před zahájením Kopřivy odehraje v Katolickém  domě Kulatý stůl. Jeho téma je tentokrát vymezeno citátem amerického spisovatele Joshe Billingse Není lepší msty než odpuštění. Zeptali jsme se dramaturga přehlídky Jiřího Cachnína, proč právě tato slova jsou tentokrát motem pro diskusi, ale i pro samotnou Kopřivu. Odpověděl nám: „Když jsme se loni rozcházeli od kulatého stolu, zazněl právě tento citát, jako výzva pro příští dny. A tak jsme se rozhodli na něj letos navázat. Pochopitelně jsme ještě netušili, jak velmi se vyhrotí vztahy mezi lidmi a národy v Evropě a jak silné bude téma odpuštění a soucitu.Dnešní aktuální výzvy ostatně prolínají celým programem, jak si každý, kdo na Kopřivu zavítá, může uvědomit.“Kulatý stůl se odehraje 29.4.2002 od 18:00 hodin. Hovořit budou brněnský spisovatel Pavel Švanda a zakladatel Hnutí Světlo-Život, dominikán Jan Rajlich. Moderuje Jan Hanák.

Kopřiva začíná ve čtvrtek 5. 5. 2022 v 17:30 hodin v kopřivnickým Katolickým domě představením varšavského souboru Fundacja Banina Cizinka. Hned na úvod zařazujeme téma příchodu imigrantů z Ukrajiny, jejich začleňování do nové reality hostitelské země, ale i sčítání ztrát naoboustranách.

Každý další den začne pohádkou pro děti. V pátek 6. 5. 2022 v Katolickým domě se od 13:30 mohou těšit na Tři zlaté vlasy děda Vševěda v podání loutkového divadla Víti Marčíka.

V 16:00 hodin začne představení Jana Horáka Rybáři. Apokryfní monodrama o Jonášovi. Jeden herec, spousta rekvizit, desítky postav a dva nezvyklé hudební nástroje.  Uvidíte příběh, tak jak jej z Bible neznáme.

Další páteční program se přesune do KD v Lichnově, kde v 18:30 začíná vystoupení litevské herečky Birute Mar. Loni okouzlila publikum antickým dramatem Antigona, letos to bude další těžký osud mladé ženy. Odehrává se tentokrát v 30. letech v Indočíně a nese název Milenec. O zakázaném vztahu mladé dívky a zralého muže byl natočen i film, který si diváci možná uvědomí. Inscenační přístup Birute Mar je vždy originální a nepochybně zanechá i tentokrát silný dojem.

Po návratu do Katolického  domu v Kopřivnici se slova ujmou Actores z východoslovenské Rožňavy. Jejich představení Sherlock Holmes a záhada rodu Baskerville je inspirováno známou detektivkou. Tvůrci ale zdůrazňuji především fantastické herecké výkony a pojetí, při kterém se nepřestanete smát. Začíná ve 21:00.

Sobota 7.5.2022odstartuje v Katolickým domě v 10:00 opět nabídkou pro děti. Loutkové divadlo Já to jsem Víti Marčíka ml. uvede Eliščiny pohádky.

Ve 14:00 se o slovo přihlásí Divadlo Mandragora Zlín s inscenací Válka nemá ženskou tvář. Silný emocionální a pravdivý zážitek, který významně rezonuje se současnou situací. Ženské osudy v podání studentského souboru jsou více než aktuální a staví před diváka mrazivý apel.

Divadlo Víti Marčíka st. Rozehraje v 17:00 představení Jonáš. Jak už sama hodina uvedení naznačuje, jde o zážitek pro celou rodinu.

V 19:00 v KD v Lichnově ovládne prostor Bábkové divadlo Bratislava. Jeho Príbehy stienjsou o stěnách, které nám brání ve výhledu, ale i o těch, které pomyslně stavíme mezi sebou. Některé nás chrání, jiné omezují. Otázkou zůstává, jestli je umíme rozeznat.

Vyvrcholení letošní Kopřivy je naplánováno na 21:00 v Katolickým domě v Kopřivnici. Černou komedii podle irské literární předlohy Fly Me to the Moon alebo Davey by to tak chcel uvede Divadlo Kontra ze Spišské Nové Vsi. Na první pohled banální epizoda ze života dvou ošetřovatelek, které pečují o umírajícího osamělého osmdesátníka, se ve svém průběhu nečekaně vyhrotí. Ne nepodstatnou roli sehraje pacientova poslední vůle.

Přehlídka netradičního a autorského divadla Kopřiva 2022 slibuje skvělé zážitky, příležitost k setkávání, debatám i k zamyšlení. Prožíváme období, kdy nedaleko od nás mluví zbraně a mlčí múzy. Na divadla, kulturní domy, školy a nemocnice padají bomby. I v Kopřivnici se toto téma několikrát připomene. A znovu budeme mít možnost uvědomit si, že i múzy k tomu mají co říct.

Záložka pro permanentní odkaz.

Komentáře jsou uzavřeny.