Festival Kopřiva je za námi. Jeho 38. ročník začal (jak je v posledních letech tradicí) setkáním u kulatého stolu. Letos se debatovalo nad mottem Hodnoty,které přetrvávají navzdory času. K tomuto tématu nás přesvědčil písecký učitel, pedagog a spisovatel Josef Byrtus.
Diskuze u kulatého stolu se konala ve čtvrtek 25. dubna a zúčastnili se jí Katarína Dubělčíková – terapeutka, Jan Rajlich OP – spoluzakladatel Hnutí Světlo-Život a Miluše Gicklshornová rodinná terapeutka z brněnské Filie. Večer moderoval Jiří Siostrzonek, fotograf, pedagog a sociolog. Soudě podle reakcí posluchačů, byla pro ně debata velmi inspirativní. Mnoho účastníků živě hovořilo ještě dlouho po skončení původně vymezené doby a jejich komentáře svědčily o výrazném přesahu letošního Kulatého stolu.
Na závěr dne se uskutečnila pravidelná pieta. Mše byla sloužena za donátory, přispívatele, divadelníky, ale i Ukrajinu a město Kopřivnice.
V pátek 26. dubna začala divadelní část festivalu. Nejdříve uvedlo divadlo Fortissimo interaktivní představení Kufrík. Program určený pro mladší děti nabízí první setkáním s pantomimou Vlada Kulíška.
Na něj navázal Divadlo PIKI z Pezinoku. Jeho hra nazvaná Plechová Mína pozvala diváky na cestu za ohroženým dítětem, kterému voják daruje nebezpečnou „hračku“.
Páteční večer pokračoval představením Studia G Ostrava nazvaným Molly Sweeney, které rozehrává příběh nevidomé Molly a dvou – pro ni podstatných – mužů.
Vyvrcholením prvního festivalového dne bylo divadlo Kontra ze Spišské Nové Vsi. Tentokrát do Kopřivnice přivezlo inscenaci Čínský maharadža o životní cestě Wojteka Kurtyky, pokořitele řady himálájských velikánů. Škoda že, oproti původnímu plánu, nevystoupil nejmenovaný slovenský horolezec na boulderingové stěně.
Program na sobotu 27. dubna odstartovalo další představení divadla Fortissimo Král Šašo. Jeden z nejlepších mimů současnosti Vlado Kulíšek nabídl dětem i jejich rodičům vystoupení inspirované středověkými hrami.
V podvečer se v nevšedním setkání pod názvem Teatralność představil Mateusz Nowak – vynikající protagonista sólového divadla a lauerát několika polských i mezinárodních prestižních ocenění. Jeho produkci charakterizuje slogan: Divadlo jako život. Život jako divadlo.
A ještě jednou loutky! Bábkové divadlo Bratislava po svém uchopilo téma překážek, které stavíme mezi sebe a které nám brání vydat se na cestu směrem k pozitivním hodnotám. Jejich produkce nese příhodný název Príbehy stien.
Poslední divadelní zážitek zprostředkovala Ladislava Jančíková z Divadla Šumperk. Jejím skvělým profesionálním výkonem v představení nazvaném Tři testry se uzavřel nejen sobotní program, ale i celý letošní festival.
Letošní Kopřiva udělila dvě ocenění.
Cenu diváků si odvezl Mateusz Nowak z Polského Lublinu s představením Teatralność. Jsem potěšen, že se naši diváci rozhodli právě takto. Tím spíš, že často musím reagovat na dotazy, proč zařazujeme na festival Kopřiva právě polská divadla.
Cenu pořadatelů obdrželo Studio G Ostrava za představení Molly Sweeney s jedinečnou Lenkou Kucharskou-Sedláčkovou v hlavní roli.
Festival je za námi. Děkuji všem donátorům v čele s MSK, všem protagonistům, technikům, pořadatelům a také všem spolupracujícím v KDK, Muzeu nákladních automobilů, v Katolické besedě a v neposlední řadě, paní Eleně Pištěkové.
Bez této pomoci všech zúčastněných, by se Kopřiva neuskutečnila.
Naším festivalem se snažíme oslovit všechny věkové kategorie diváků a zařazujeme autorská představení ze tří zemí. Zároveň usilujeme i o žánrovou originalitu, názorovou výměnu a duchovní přesah.
Kopřivnice 8.5.2024
Jiří Cachnín/ dramaturg/ fundraiser